Pre. Kor 19th, 2024

“Autonomi për serbët e veriut”, çka thotë artikulli i FOX News që po nxit reagime të mëdha në Kosovë

By Rtv Arbëria Nën5,2023

Ish-kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, e ka shpërndarë një artikull të mediumit amerikan Fox News të publikuar më 1 nëntor, ku shkruan rreth vizitës së presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, në Kosovë dhe Serbi.

Në artikull, shkruan se BE-ja ka dhënë paralajmërim të fortë për dyja vendet, se nëse nuk bëjnë paqe, do t’i vuajnë pasojat.

Aty shkruan se shefja e KE-së tha se Serbia duhet ta njohë ‘de facto’ Kosovën si një komb të pavarur dhe Kosova duhet të lejojë autonomi për serbët etnikë në veri të Kosovës, ku ata përbëjnë shumicën.

Sipas saj, do të përmbushte në mënyrë efektive angazhimet e mëparshme të Serbisë dhe Kosovës të negociuara në fillim të këtij viti, por ka pak shenja që secila palë është në të vërtetë synuar të vazhdojë.

“Deklaratat e një përfaqësuesi kaq të lartë politik kanë peshë, megjithatë, ne duhet të shohim ende nëse ato do të bëjnë një ndryshim,”.

Kështu deklaroi për Fox News Digital Helena Ivanov, bashkëpunëtore në Shoqërinë Henry Jackson.

“Deri më tani, kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka qenë shumë i qartë se Asociacioni i Komunave Serbe nuk është në të vërtetë në tryezë dhe Serbia e kishte të qartë se anëtarësimi në OKB për Kosovën është një vijë e kuqe. Si planifikon saktësisht BE-ja t’u bëjë presion të dyve mbetet e paqartë që palët të kalojnë linjat e tyre përkatëse”, shtoi Ivanov.

Ndërsa 92 për qind e Kosovës janë shqiptarë etnikë, serbët në veri janë shumicë dhe i mbeten besnikë Beogradit dhe refuzojnë të pranojnë shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës në vitin 2008.

Krijimi i Asociacionit të Komunave Serbe, një zotim që Kosova e bëri në vitin 2013 si pjesë e Marrëveshjes së Brukselit, ishte projektuar me qëllim që t’i jepte shkallë të konsiderueshme të vetëqeverisjes komunitetit serb në Kosovë, shkruan Fox News.

Megjithatë, krijimi i tij është vonuar që kur kryeministri Kurti mori pushtetin dhe filloi të nxjerrë në pah frikën se krijimi i një entiteti të tillë autonom në thelb do të lindte një shtet brenda një shteti në Kosovë, ku Beogradi mund të ushtronte ndikim të padrejtë mbi komunitetin serb.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *