Mër. Kor 24th, 2024

Bratislavë/ Lajçak e Bislimi bien dakord për hapat e parë drejt shtensionimit të situatës

By Rtv Arbëria Kor10,2023

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimin.

Lajçak, bëri të ditur se gjatë takimit dypalësh sot me Bislimin në Bratislavë kanë rënë dakord për hapat e parë drejt shtensionimit të situatës.

“Pata diskutime intensive dypalëshe sot me Besnik Bislimin në Bratislavë për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës në përputhje më deklaratën e 27 vendeve të BE-së të 3 qershorit, dhe rrugën përpara në zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të dialogut. Ne ramë dakord për hapat e parë drejt këtij qëllimi”, shkroi Lajçak.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *