Kërcënimet e Putin për gazin, reagojnë Franca dhe Gjermania: Nuk shantazhohemi

Franca dhe Gjermania kanë reaguar menjëherë pas kërcënimeve të presidentit rus, Vladimir Putin, i cili tha se do të mbyllë rubinetat e gazit për ato shtete që nuk paguajnë ne rubla.

Ministri francez i ekonomisë tha se Franca dhe Gjermania po përgatiten për një reduktim të furnizimit të gazit rus.

Ai tha se të dy shtete po i përgjigjen paralajmërimit të presidentit rus Vladimir Putin se Moska do të mbyllë rubinetat për ata që refuzojnë të paguajnë në rubla.

“Mund të ketë një situatë nesër në të cilën … nuk ka më gaz rus. Na takon ne të përgatitemi për këta skenarë dhe ne po përgatitemi,” tha Bruno Le Maire pas bisedimeve në Berlin me homologun e tij gjerman Robert Habeck.

Ndërkohë që edhe ministri gjerman Robert Habeck deklaroi se Gjermani mund të reduktojë gazin rus duke theksuar se askush nuk do të shantazhohet nga Vladimir Putin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *