Mar. Kor 23rd, 2024

Kica-Xhelili: Le të tregojë Qeveria pse Kosova s’është pjesë e Programit të Evropës Digjitale

By Rtv Arbëria Kor1,2023

Deputetja e LDK-së, Doarsa Kica-Xhelili, ka kërkuar nga Qeveria që të tregojë pse Kosova nuk është pjesë e Programit të Evropës Digjitale në vlerë prej 7.5 miliardë euro.

Sipas Xhelilit, Kosova e ka merituar të jetë pjesë e këtij programi më shumë se kushdo në këtë rajon.

“Le t’i tregoj Qeveria sot gjithë sektorit digjital të Kosovës, pse Kosova nuk është pjesë e Programit të Europës Digjitale në vlerë prej 7,5 miliard euro, ndërkaq Shqipëria, Serbia, Mali i Zi e Maqedonia e Veriut po. Kosova s’ka shumë që u përzgjodh si TechHub i Ballkanit për shkak të kapaciteteve të jashtëzakonshme të rinisë tonë”, shkroi Xhelili.

“E para në rajon dhe e 11-ta në Evropë. E merituam më shumë se kushdo në rajon. Sa teori, praktika e politika shtesë izolacioniste na duhen për të kuptuar sa mbrapshtë e konceptojnë këta “zhvillimin” e vendit? Apo edhe kjo është veç “masë” e jo sanksion? Mëkat, turp, dështim e çka jo!” shtoi ajo.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *