Kreu i MPB-së: 11-vjeçarja u dhunua që 1 vit, ka ende të dyshuar që pritet të arrestohen

Kreu i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka dhënë informacione shtesë sa i përket rastit të dhunimit të 11-vjeçares në Prishtinë. Ai ka thënë se informacionet e para që ka flasin se viktima është dhunuar që një vit dhe për këtë ka edhe persona tjerë të dyshuar që ende nuk janë arrestuar.

“Indikacionet e para apo informatat janë se kjo e mitur është dhunuar për më shumë se një vit. Unë kërkesën kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës i kam bërë drejtpërdrejt në mënyrë që të gjithë të përfshirit në këtë rast të thirren në cilësinë e dëshmitarit në mënyrë që institucionet e Kosovës dhe publiku të informohen drejtë mbi atë se çfarë ka ndodhë, se çfarë institucionet kanë ndërmarrë dhe po ndërmarrin dhe po ashtu sa më shpejt të jetë e mundur të dalin me të gjeturat e këtij rasti jashtëzakonisht të rëndë”, ka deklaruar Sveçka.

Në këtë rast, sipas tij janë përfshirë qoftë Prokuroria, qoftë Qendrat për Punë Sociale, qoftë Policia, por edhe Agjencia e Kosovës për Forenzikë.

“Të gjitha informatat e deritanishme na tregojnë për dështime të njëpasnjëshme të institucioneve përgjegjëse për të mbrojtur së pari këtë të mitur e më pas për të identifikuar atë se çfarë ka ndodhur, por edhe për identifikimin e dhunuesve që fatkeqësisht nuk janë arrestuar të gjithë”, ka thënë ai.

Deri më tani për këtë rast janë arrestuar 11 persona.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *