Mar. Kor 23rd, 2024

Lajçak takohet me Vuçiqin, flasin për zgjedhjet në Veri: Takimi na dha qartësi për hapat e ardhshëm

By Rtv Arbëria Kor5,2023

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak sot është takuar me presidentin serb Aleksandar Vuçiq në Beograd.

Për këtë takim, Lajçak ka njoftuar në Twitter, duke thënë se diskutuan për zgjedhjet në katër komunat veriore të Kosovës dhe pjesëmarrjen e serbëve në to.

Lajçak tha gjithashtu se ky takim dhe vizita i dhanë qartësi për hapat e ardhshëm.

“E vazhdova vizitën time me një takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ne patëm një bisedë të sinqertë dhe të hapur për rrugën përpara, përfshirë nevojën për zgjedhje të reja lokale me pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës dhe kthimin në dialog. Takimi dhe vizita ndihmuan për të qartësuar hapat e ardhshëm”.

I continued my visit to meet with @predsednikrs @avucic. We had an honest and open conversation on the way forward, including the need for new local elections with participation of K-Serbs and return to the Dialogue. The meeting and the trip helped to get clarity about next steps pic.twitter.com/2KQIGx88iK

— Miroslav Lajčák (@MiroslavLajcak) July 5, 2023

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *