S’KA REFERNDUM TË SERBISË NË KOSOVË”, Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën!

Kuvendi i Kosovës ka votuar pro rezolutës që ndalon mbajtjen e referendumit të Serbisë në Republikën e Kosovës.

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, në seancë tha se 76 vota për, asnjë kundër dhe 1 abstenim e miratoj rezolutën.

Kujtojmë se Kuvendi i Kosovës është mbledhur sot, me kërkesë të kryeministrit, Albin Kurti, për të mbajtur seancën të jashtëzakonshme në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në territorin e Republikës së Kosovës.

Rezoluta e përbashkët u përkrahë nga pozita dhe opozita, duke mos përfshirë PDK-në e Memli Krasniqit, e cila s’mori pjesë në seancë,

Nga kjo rezolutë është shprehur vullneti politik i deputetëve dhe grupeve parlamentare dhe Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Vlen të theksohet se presidentja Vjosa Osmani, kryekuvendari Glauk Konjufca, si dhe kryeministri Albin Kurti dolën me deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së, të premten duke theksuar edhe një herë kundërshtimin e tyre për mbajtjen e referendumit serb në Kosovë.

Aty thuhet se hapja e qendrave të votimit të Serbisë në territorin e Kosovës përbën shkelje të qartë të Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës, si dhe praktikave ndërkombëtare. Për më tepër, një akt i tillë është shkelje e integritetit territorial nga ana e Serbisë në raport me shtetin e pavarur e sovran të Kosovës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *