Zbulohet superskandali: Serbia pagoi 1.3 milionë dollarë për lobues amerikan, në listë Grenell dhe Palmer

Vërtetohet superskandali i drejtuesve të Kosovës, Thaçi, dhe të tjerë, të cilët ia besuan fatin e ndarjes së Kosovës, lobistëve të Serbisë në SHBA.

Merrë fund enigma, Serbia kishte paguar miliona dollarë në SHBA për të gjetur mbështetje për një marrëveshje të dobishme për të me Kosovën.

Sipas mediave serbe, përkatësisht gazetës “Nova”, Oda Ekonomike e Serbisë ka paguar 1.3 milionë dollarë në tri vitet e fundit për lobuesit në SHBA, dhe se ka mbetur ta paguajë edhe një këst prej gjysmë milioni dollarë deri në fund të vitit 2022.

Sipas gazetës “Nova” marrëveshja për lobim është firmosur me kompaninë Yorktown Solutions, e cila ishte ngarkuar të lobojë për interesa të Serbisë.

Më e rëndësishmja në këtë artikull zbulohet se në listën e kontakteve janë edhe dy ish të dërguar të presidentit Trump, Richard Grenell i dërguari për Kosovën dhe Matthew Palmer, i dërguar për Ballkanin, njëherit ish-zv.ndihmës sekretar i Shtetit për çështje të Ballkanit Perëndimor dhe Eurozisë.

Oda Ekonomike e Serbisë ka firmosur disa marrëveshje me Yorktown Solutions, sipas gazetës serbe, marrëveshja e fundit është bërë para tetë ditëve.

Para disa ditëve publicisti serb Dushan Janjiqi, kishte deklaruar se ka informacione që pohojnë se Grenell mund të jetë paguar deri në100 mijë dollarë në muaj nga Serbia për lobim.

Këtë informacion Grenell e pat quajtur lajm të rrejshëm.

Artikulli i plotë i gazetës Nova:

Për tre vite lobim në SHBA, Oda Ekonomike e Serbisë (PKS) i ka paguar 1.3 milionë dollarë kompanisë “Yorktown Solutions LLC”, dhe deri në fund të vitit 2022 do të ndajë edhe gjysmë milioni dollarë për shërbimet e saj, shkruan gazeta Nova transmeton “Bota sot”.

Sipas të dhënave të marra nga gazeta “Nova”, lista e kontakteve, të cilat kompania lobuese raportoi për Serbinë, përfshin edhe Richard Grenel, i dërguari special i atëhershëm i presidentit amerikan për Serbinë dhe Kosovën, dhe Matthew Palmer, në atë kohë përfaqësuesi special për Ballkanin Perëndimor.

Në regjistrin zyrtar amerikan FARA, në të cilin janë regjistruar të gjithë lobistët nga SHBA dhe janë publikuar kontratat e tyre, nuk ka asnjë informacion se Qeveria e Serbisë ka bërë marrëveshje me një shtëpi lobimi në atë vend. Mirëpo, këtë e ka bërë Oda Ekonomike e Serbisë, e cila ka lidhur disa kontrata me kompaninë “Yorktown Solutions” për vitet 2019, 2020, 2021 dhe 2022. E fundit është nënshkruar vetëm tetë ditë më parë.

Sipas dokumentit, kompania është e detyruar të ofrojë “Këshilla strategjike në lidhje me temat e trajtuara nga SCC, të cilat ndikojnë në marrëdhëniet ekonomike SHBA-Serbi”. Kjo përfshin, siç thuhet më tej, “çështjet e menaxhimit dhe çështjet e qeverisë, të cilat pritet të përfshijnë kontakte me zyrtarë të qeverisë amerikane dhe përfaqësues të sektorit privat përkatës.”

“Yorktown Solutions” do të organizojë konferenca, forume, fjalime, intervista dhe forma të tjera promovimi dhe platforma për PKS dhe anëtarët e saj në Uashington, Nju Jork, San Francisko, Çikago dhe tregje të tjera kyçe amerikane me qëllim tërheqjen e investimeve amerikane në Serbi, duke eksploruar mundësitë për investime serbe në Shtetet e Bashkuara dhe inkurajimin e rritjes së bashkëpunimit ndërmjet aktorëve kryesorë tregtarë nga të dyja palët”, thuhet në marrëveshjen e vitit 2022.

Megjithatë, kjo kontratë nuk është më e shtrenjta. Edhe pse praktikisht bëhet fjalë për të njëjtën gjë, aranzhimi për PKS 2020 ka kushtuar 600,000 dollarë, ndërsa “konsultimi strategjik” i ka kushtuar 400,000 dollarë këtë vit.

Kryetari i Odës Ekonomike të Serbisë, Marko Čadež, deklaron për “Nova” se për shërbimet e “Yorktown Solutions” deri më tani janë paguar 1.3 milionë dollarë, pra 300 mijë dollarë në vitin 2021, 400 mijë dollarë në 2020, 600. dollarë në vitin 2019.

“Yorktown Solutions” do të organizojë konferenca, forume, fjalime, intervista dhe forma të tjera promovimi dhe platforma për PKS dhe anëtarët e saj në Uashington, Nju Jork, San Francisko, Çikago dhe tregje të tjera kyçe amerikane me qëllim tërheqjen e investimeve amerikane në Serbi, duke eksploruar mundësitë për investime serbe në Shtetet e Bashkuara dhe inkurajimin e rritjes së bashkëpunimit ndërmjet aktorëve kryesorë tregtarë nga të dyja palët”, thuhet në marrëveshjen e vitit 2022.

Megjithatë, kjo kontratë nuk është më e shtrenjta. Edhe pse praktikisht bëhet fjalë për të njëjtën gjë, aranzhimi për PKS 2020 ka kushtuar 600,000 dollarë, ndërsa “konsultimi strategjik” i ka kushtuar 400,000 dollarë këtë vit.

Kryetari i Odës Ekonomike të Serbisë, Marko Çadez, deklaron për “Nova” se për shërbimet e “Yorktown Solutions” deri më tani janë paguar 1.3 milionë dollarë, pra 300 mijë dollarë në vitin 2021, 400 mijë dollarë në 2020, 600 dollarë në vitin 2019.

Kontakte me Grenel dhe Palmer

Edhe pse shërbimet e listuara në marrëveshje kanë të bëjnë kryesisht me aspektin ekonomik të bashkëpunimit SHBA-Serb, është interesante që Yorktown Solutions kontaktoi Richard Grenel, të dërguarin e atëhershëm special të Serbisë pranë Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, i ngarkuar me negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës. Në listën e kontakteve është edhe Matthew Palmer, atëherë përfaqësuesi special për Ballkanin Perëndimor. Emrat e tyre përmenden në raportin gjashtëmujor të “Yorktown Solutions”, i cili i është dorëzuar Ministrisë Amerikane të Drejtësisë.

Në dokument thuhet gjithashtu se Grenel dhe Palmer janë kontaktuar me e-mail dhe se tema ka të bëjë me çështjet ekonomike amerikano-serbe. Data e treguar pranë emrave të tyre është 10 dhjetor 2020.

Një numër senatorësh janë në të njëjtën listë, siç është gazetarja e FOX, Megan Lay Myers.

Lobisti përshëndeti shkëmbimin e territorit të Serbisë dhe Kosovës

Yorktown Solutions LLC është e njohur për publikun e gjerë në Serbi. Pronari i saj është Daniel Vajdich. Sipas raportimeve të mediave, ai ka punuar në Komisionin e Politikës së Jashtme të Senatit, ku ishte në krye të Evropës dhe Euroazisë. Ai ishte këshilltar në fushatat presidenciale të republikanëve – Senatori Ted Cruz, Guvernatori Scott Walker dhe Guvernatori Mitt Romney.

Është interesante se në tetor 2018, në tekstin që ka shkruar për Washington Post, ai e ka mirëpritur idenë e shkëmbimit të territorit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Më pas ai deklaroi se shkëmbimi paqësor i territoreve duhet të jetë i pranueshëm për ata që duan stabilitet në Ballkan dhe se një marrëveshje e tillë mund t’i mundësojë Prishtinës anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare, siç janë Kombet e Bashkuara. Ai hodhi poshtë kritikat se një përfundim i tillë i problemeve të Kosovës mund të ketë pasoja në vendet e tjera të rajonit.

Nuk dihet nëse Daniel Vajdich ka qenë në kontakt me PKS-në apo disa zyrtarë nga Serbia në atë kohë. Në regjistrin e FARA-s nuk kemi gjetur një kontratë të lidhur me atë periudhë.

Çadez mbi efektet e bashkëpunimit

I pyetur nga “Nova” se cilat janë efektet e bashkëpunimit me kompaninë “Yorktown Solutions”, Marko Çadez, kryetar i PKS-së, thekson se vetëm në muajin e fundit kanë organizuar bashkërisht një prezantim të potencialit të sektorit serb të IT-së, ku morën pjesë më shumë se njëqind kompani amerikane të teknologjisë së lartë dhe takime me një numër kompanish dhe organizatash në Izrael.

“Si Startup National, i cili ofron mbështetje të fortë për aktivitetet për aplikimin e inovacioneve, zhvillimin e sistemit eko startup serb dhe lidhjen e komunitetit tonë startup me investitorët e mundshëm. Aktivitetet janë duke u zhvilluar për të krijuar një Shtëpi Serbe në Silicon Valley, e cila do të forcojë lidhjet serbo-amerikane në fushën e TIK-ut dhe teknologjive të larta dhe do të kontribuojë në pozicionimin edhe më të mirë të komunitetit në rritje të IT-së në tregun amerikan, produktet inovative të cilit përdoren tashmë nga amerikanët. kompanitë dhe institucionet”, tha ai.

Çadez përkujtoi se është nënshkruar Memorandumi i Mirëkuptimit dhe tha se pret nënshkrimin e marrëveshjes me investitorët amerikanë për ndërtimin e termocentraleve të mëdha diellore në Serbi.

Bashkëpunimi me Yorktown Solutions në të kaluarën ka rezultuar në një sërë takimesh, konferencash, vizitash, kontaktesh dhe marrëveshjesh me kompani dhe fonde amerikane si Bechtel, UGT Renewables, Private Equity America North, CPP Investment Board, përfaqësues të lartë të Kongresit Amerikan, Senati, shteti smo Ne jemi në kontakt me shoqatat dhe shoqatat e biznesit si Dhoma Amerikane e Tregtisë dhe Qendra Amerikane për Biznes Ndërkombëtar Privat, si dhe me grupe mendimi, të cilat kontribuojnë ndjeshëm në formimin e opinionit publik dhe qëndrimet e të cilëve ndikojnë në vendimet e biznesit të kompanive amerikane…”, ka thënë ai.

Për shkak të këtij teksti ka reaguar kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq. Ajo ka shkruar në Twitter se “mohon kategorikisht gënjeshtrën brutale dhe të turpshme në faqen e parë të tabloidit Nova: se Matthew Palmer dhe Richard Grenel janë lobistë për Serbinë”, edhe pse kjo nuk thuhet askund në tekst.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Komente Së Fundi