Pre. Kor 19th, 2024

Deputeti i VV-së: Kryeministri Kurti ua tha në fytyrë BE-së, turpin e Serbisë në Kosovë

By Rtv Arbëria Qer21,2021

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Alban Bajrami, në një intervistë për “Bota sot” ka folur për çështjet aktuale të cilat e karakterizojnë vendin tonë.

Ndër tjera Bajrami ka folur për situatën politike në Kosovë duke e vlerësuar si gjendje normale.

Ai për takimin mes kryeministrit Kurti dhe presidentit serb Vuçiq ka thënë se Kurti ka treguar gjindshmëri dhe guxim në atë takim, ku sipas tij, të gjithë duhet të mësohen me një përfaqësim të tillë dinjitoz të kryeministrit, për të cilin është lavdëruar edhe nga kundërshtarët e tij politik.

Sa i përket çështjes së të pagjeturve dhe padisë për gjenocid, deputeti i VV-së ka thënë se këto nuk kanë qenë vetëm premtim elektoral por ai është i vetmi që ua tha në sy evropianëve dhe Serbisë turpin që serbët kanë bërë në Kosovë, gjenocidin.

Kurse, për zgjedhjet lokale, Bajrami është shprehur se presin shtrirje të VV edhe më të gjerë, por se deklaron që nuk kanë ndryshim nga zgjedhjet qendrore.

E, sa për kandidatëve, ai ka thënë se VV ka primar programin pastaj kandidatin më të përshtatshëm.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *