Hën. Maj 27th, 2024

Kërkesa për Qeverinë Kurti: “Të formohet Gjykata e Punës”

By Rtv Arbëria Qer6,2021

Ekspertët e ekonomisë po e shohin të nevojshme krijimin e Gjykatës së Punës, që siç thonë ata do të kontribuonte në përshpejtimin e zgjidhjeve të lëndëve ndërmjet punëdhënësit dhe punëmarrësit.

E sipas tyre qeveria duhet ta ketë në prioritet formimin e kësaj Gjykate.

Nga Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat thonë se me vite të tëra kanë kërkuar formimin e kësaj gjykate.

I pari i kësaj sindikate, Jusuf Azemi në një intervistë për Ekonomia Online, tha se me formimin e Gjykatës së Punës, zgjidhja e një lënde do të merrte kohë tre deri në katër muaj.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *