Hën. Shk 26th, 2024

Lajçaku takohet me Kurtin në Vjenë

By Rtv Arbëria Nën 22, 2021

Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak, dhe kryeminsitri i Kosovës Albin Kurti, janë takuar të hënën në Vjenë të Austrisë.

Këtë e ka bërë të ditur vet Lajçak, përmes një shkrimi në Twitter, ku ka bashkangjitur edhe fotografi të takimit.

Ai ka thënë se me Kurtin ka zhvilluar diskutim të thellë për të gjetur rrugë, në dialogun Kosovë-Serbi.

“Sot në Vjenë pata një diskutim të thellë me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, për gjendjen aktuale të bisedimeve dhe rrugën përpara në Dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, shkroi Lajçak.

Ndërkaq, javën e kaluar (të mërkurën), në Bruksel përfunduan bisedimet midis kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë me zyrtarët evropianë, por pa takim trepalësh mes tyre.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *