Mër. Qer 19th, 2024

Presidenca: Serbia ka emëruar organe ilegale në pesë komuna të Kosovës

By Rtv Arbëria Gus7,2023

Shefi i Presidencës së Kosovës, Blerim Vela, ka thënë Serbia ka emëruar organet ilegale në disa komuna të Kosovës.

Përmes një postimi në Twitter ka shkruar se organet ilegale janë emëruar në Klinë, Fushë Kosovë, Podujevë dhe Leposaviq

Vela ka shkruar se kjo është shkelje e marrëveshjes së Brukselit dhe sovranitetit të Kosovës.

“Lëvizja e fundit e Serbisë: Emërimi i zyrtarëve në organet ilegale komunale në Klinë, Fushë Kosovë, Podujevë dhe Leposaviq. Kjo është shkelje flagrante dhe mospërfillje e marrëveshjes së Brukselit dhe sovraniteti i Kosovës është shembull i agresionit institucional të aplikuar vetëm nga Rusia në Ukrainë”, ka shkruar ai në Twitter.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *