Hën. Qer 17th, 2024

​Protestë e grave në veri të Mitrovicës

By Rtv Arbëria Nën23,2022

Gratë serbe nga komunat veriore të vendit dhe më gjerë, kanë protestuar sot në veri të Mitrovicës kundër vendimeve të fundit të qeverisë së Kosovës.

Suspendimi i drejtorit të policisë për rajonin e veriut, Nenad Gjuriq, regjistrimi i automjeteve me targa RKS, si dhe formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, janë vetëm disa nga shqetësimet që u përmendën gjatë kësaj proteste.

Protestueset përveç flamujve të Serbisë, në duar mbanin pankarta të ndryshme ndërkohë që dominonte ajo me mbishkrimin “Nënat e Kosovës kundër getos së Kurtit”.

Gordana Saviq, ish-këshilltare e Kuvendit Komunal në veri të Mitrovicës, tha se janë mbledhur sot këtu për t’i thënë “mjaft më terrorit të Kurtit”. Ajo theksoi se nuk është e drejtë që mjekët të arrestohen vetëm se kanë dashur t’i ndihmojnë qytetarët me vaksina.

Ndryshe, kryetari i Listës serbe Goran Rakiq, gjatë një konference të jashtëzakonshme të kësaj partie të mbajtur dje në veri të Mitrovicës, ka paralajmëruar për ditët në vijim protesta të serbëve në të gjitha institucionet, si në shkolla, spitale, miniera etj.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *