Mar. Kor 16th, 2024

Bajram Begaj betohet si president i Republikës së Shqipërisë

By Rtv Arbëria Kor24,2022

Bajram Begaj është betuar në parlament si presidenti i ri i Shqipërisë.

Kreu i ri i shtetit, u betua sot para Kuvendit të Shqipërisë, ku do të mbajë detyrën e tij si president i republikës për 5 vitet e ardhshme.

Në postin e kreut të shtetit, ish ushtaraku Begaj do të zëvendësojë Ilir Metën.

Bajram Begaj, mori besimin e shumicës së deputetëve në Kuvend për të qenë Presidenti i ri i Republikës së Shqipërisë.

Në seancën parlamentare të 4 qershorit 2022, Begaj u zgjodh President i ri i Shqipërisë me 78 vota pro, 4 kundër dhe 1 abstenim (83 deputetë morën pjesë në votim).

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *