Enj. Maj 23rd, 2024

Bëhet edhe me një oqean planeti jonë

By Rtv Arbëria Qer 20, 2021

Planeti Tokë së shpejti do të marrë oqeanin e pestë falë Shoqatës Kombëtare të Gjeografisë.

Për herë të parë në më shumë se njëqind vjet, Shoqata njoftoi se do të njihte Oqeanin Jugor, sipërfaqen e ujit përreth Antarktidës, si oqeanin e pestë të botës, raportojnë agjencitë.

Ka katër oqeane në Tokë – Paqësori i Madh, Atlantiku, Indiani dhe Arktiku dhe tani i Jugut.

Oqeani Jugor është një trup uji që shtrihet nga bregu i Antarktidës deri në 60 gradë gjerësi gjeografike. Ai përmban zonat e ngrohjes më të shpejtë në Tokë, siç është Gadishulli Antarktik.

Akulli i detit në Oqeanin Jugor luan një rol në përcaktimin e qarkullimit të oqeanit dhe modelet e motit, dhe ngrohja e mëtejshme mund të “prishë klimën globale”.

Komuniteti shkencor ndërkombëtar ende nuk ka arritur një marrëveshje për emrin dhe kufijtë e këtij trupi ujor.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *