Enj. Kor 18th, 2024

Borrell bisedë me Stoltenberg: Kosova të mos bëjë hapa të njëanshëm e destabilizues

By Rtv Arbëria Maj28,2023

FBorrell bisedë me Stoltenberg: Kosova të mos bëjë hapa të njëanshëm e destabilizues
Shefi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka folur me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në lidhje me zhvillimet në Veriun e Kosovës.

Përmes një postimi në Twitter, Borell ka shkruar se është pajtuar me sekretarin e NATO-s që Kosova të de-përshkallëzojë situatën e të mos ndërmarrë hapa të njëanshëm.

”Fola me Jens stoltenberg për situatën në veri të Kosovës. Ne pajtohemi që Prishtina duhet të de-përshkallëzojë dhe të mos ndërmarrë hapa të njëanshëm, destabilizues. Vlerësoni koordinimin e mirë të vazhdueshëm ndërmjet EULEX-it, NATO-s dhe KFOR-it në sigurimin e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt”, ka shkruar Borrell.

Spoke to @NATO SG @jensstoltenberg about the situation in north of Kosovo. We agree that Pristina must de-escalate and not take unilateral, destabilising steps. Appreciate the continuous good coordination between @EULEXKosovo and @NATO_KFOR in ensuring a safe & secure environment

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) May 28, 2023

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *