Mër. Qer 19th, 2024

Çka u tha për Kosovën në deklaratën që doli nga Samiti i NATO-së?

By Rtv Arbëria Qer15,2021

Detajet/ ​Ja çka u tha për Kosovën në deklaratën që doli nga Samiti i NATO-së

NATO përkrah dialogun në mes të Prishtinës dhe Beogradit, të lehtësuar nga Bashkimi Evropian, si dhe mbetet e përkushtuar që të vazhdojë angazhimin e saj në Kosovë, përmes misionit të KFOR-it. Këto janë dy, në mesin e pikave të shumta, për të cilat u dakorduan në Bruksel, vendet anëtare të aleancës më të madhe ushtarake në botë.

Në këtë deklaratë të NATO-së, në të cilën ndër të tjerash u përmenden kërcënimet që po i kanosen botës nga vende si Kina dhe Rusia, u tha se Ballkani Perëndimor është një rajon strategjik për aleancën, andaj mbeten të përkushtuar në ofrimin e stabilitetit.

“Ne e vlerësojmë partneritetin NATO-Serbi. Forcimi i marrëdhënieve mes dy palëve do të ishte në dobi të Aleancës, Serbisë dhe të gjithë rajonit. Ne e mbështesim dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe përpjekjet e tjera që synojnë normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës dhe i nxisim palët që ta shfrytëzojnë këtë moment dhe të angazhohen me mirëbesim drejt arritjes së një zgjidhjeje të qëndrueshme politike”, thuhet në këtë deklaratë.

Tutje, sipas kësaj deklarate, NATO mbetet e përkushtuar në sigurimin e stabilitetit në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *