Hën. Qer 17th, 2024

Flet ambasadori amerikan: Mirëpresim zbatimin e marrëveshjes për dokumentet

By Rtv Arbëria Sht1,2022

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier, ka folur rreth marrëveshjes për dokumentet identifikuese mes Kosovës dhe Serbisë.

Hovenier thotë se liria e lëvizjes është thelbësore, për normalizimin e marrëdhënieve dhe se e mirëpret zbatimin e kësaj marrëveshjeje.

”Mirëpresim fillimin e qetë të zbatimit të marrëveshjes së lehtësuar nga BE-ja për dokumentet e hyrjes/daljes. Liria e lëvizjes është thelbësore për normalizimin e marrëdhënieve të përqendruara në njohjen reciproke për KS dhe Srb. Mezi presim të shohim përparim në çështje të tjera në muajt e ardhshëm”.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *