Enj. Kor 18th, 2024

Gjetja e dy vajzave të zhdukura, flasin nga Prokuroria e Pejës

By Rtv Arbëria Tet1,2022

Dy vajzat që u raportuan si të zhdukura një javë më parë në Pejë janë gjetur në orët e hershme të së shtunës, kjo është bërë e ditur nga Policia e Rajonit të Pejës.

Të njëjtat kanë deklaruar se janë larguar nga shtëpia me dëshirën e tyre dhe se s’kanë pasur ndonjë kërcënim apo detyrim gjatë kohës që nuk kanë qenë të qasshme.

Zëdhënësi i Prokurorisë Themelore në Pejë, Shkodran Nikçi ka deklaruar për KosovaPress se vajzat janë kthyer shëndoshë e mirë dhe janë lajmëruar në stacionin policor.

Ai tha se Prokuroria Themelore në Pejë në koordinim me Policinë e Kosovës është duke ndërmarrë veprime se mos ka ndonjë element të veprës penale të rastit në përgjithësi.

“Vajzat janë kthyer mbrëmë shëndoshë e mirë dhe janë lajmëruar në stacionin policor të Pejës. Të njëjtat kanë deklaruar se nuk kanë qenë nën presionin apo kërcënimin dhe detyrimin e ndonjë personit gjatë kohës sa kanë qenë të pa qasshme. Ndërkaq të njëjtat kanë shprehur vullnetin e tyre që të mos kthehen në shtëpi por janë dërguar në shtëpi të sigurtë. Ajo çfarë mund të konfirmoj është se Prokuroria Themelore në Pejë në koordinim me Policinë e Kosovës është duke ndërmarrë veprime se mos ka ndonjë elemente të veprës penale të rastit në përgjithësi”, ka deklaruar Nikqi.

Ndërkaq, nëpërmjet një njoftimi për media, Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kohës sa kanë qenë të zhdukura dy vajzat, kanë qëndruar në një shtëpi të pabanuar në fshatin Qungur të komunës së Pejës.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *