Enj. Maj 23rd, 2024

Jeffrey Hovenier : ShBA-ja është e shqetësuar për atë se çfarë ka ndodhur dje në kufijt serb.

By Rtv Arbëria Pri 18, 2024

Pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, ambasadori amerikan në Kosovës, Jeffrey Hovenier është shprehur ShBA-ja është e shqetësuar për atë se çfarë ka ndodhur dje në kufijt serb.

Ambasadori Hoveniher theksoi në veçanti se është i shqetësuar për ndalimin e zëvendë-drejtori të Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq.

“Rasti i fundit është shqetësues për ne, që po mbahet i ndaluar z.Jankoviq nga autoritetet serbe dhe jam në mënyrë të veçantë i shqetësuar për këtë çështje, se dikë për të cilin ne e njohëm për vite të tëra, dhe kemi ndihmuar në integrimin e komunitetet serb në Policinë e Kosovës, pavarësisht etnisë, dhe rolin e tyre të cilin e kanë luajtur dhe vazhdojnë ta luajnë në pjesën e Policisë së Kosovës. Jemi në mënyrë të veçantë të shqetësuar për ndalimin e z. Jankoviq”, tha Hovenier para gazetarëve.

closevolume_off
Lidhur me kërkesën e presidentes Osmani për reagimin e faktorit ndërkombëtarë për këtë çështje, Hovenier tha se ShBA-ja bie dakord me deklaratën e Bashkimit Evropian.

Hovenier kërkoi që të gjitha marrëveshjet nga procesi i dialogut të zbatohen.

“Ne vazhdojmë të punojmë me Bashkimin Evorpian dhe jemi të përfshirë në procesin e dialogut dhe dëshirojmë që këto marrëveshje të zbatohen. Deklarata e BE-së është e qartë, nuk është se nuk dakordohemi me deklaratën e BE-së. Kërkojmë që të gjitha marrëveshjet të implementohen dhe ne të vazhdojmë të punojmë së bashku”, tha ambasadori amerikan para gazetarëve.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *