Mar. Mar 5th, 2024

“Kosova nuk është Kashmir”, presidentja Vjosa Osmani i bën një kërkesë Indisë

By Rtv Arbëria Sht 8, 2021

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, i ka bërë thirrje Indisë që të njohë Kosovën, duke pohuar se Kosova nuk është Kashmir.

Në një intervistë ekskluzive për Redaktorin Ekzekutiv të WION, Palki Sharma, Osmani tha: “Ne i bëjmë thirrje edhe një herë qeverisë indiane që para së gjithash të njohë vuajtjet e popullit të Kosovës nga regjimi i gjenocidit të [Sllobodan] Millosheviqit, dhe së dyti, të njohë realitetin në terren që nuk do të ndryshojë”, përcjell Bota sot.

Ajo është i përgjigjur pyetjes në lidhje me Indinë që nuk e njeh Kosovën, e cila shpalli në mënyrë të njëanshme pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. Në vitin 2011, të dhënat diplomatike të publikuara nga WikiLeaks kishin treguar se SHBA u përpoq të bënte presion ndaj Indisë për të njohur Kosovën. New Delhi ende nuk e njeh Kosovën, pasi është e shqetësuar se do të bëhet një paralele midis Kosovës dhe Kashmirit. Shumë nga shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara ende nuk e kanë njohur Kosovën.

“Është vetëm çështje kohe kur vende si India do t’i bashkohen vendeve të tjera demokratike në të gjithë botën në njohjen e Republikës sovrane të pavarur të Kosovës”, tha Osmani në një paraqitje në shfaqjen e WION’s Global Leadership Series, përcjell Bota sot.

Ajo tërhoqi vëmendjen për atë që kishte thënë Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë: se pavarësia e Kosovës është brenda ligjit ndërkombëtar dhe nuk krahasohet me asnjë vend tjetër në botë. Ajo tha se mënyra se si Kosova u bë e pavarur e bën atë të ndryshëm nga rajonet e tjera, përfshirë Kashmirin.

Duke vënë në dukje se shpërbërja e Jugosllavisë kishte krijuar disa vende përfshirë Kosovën, ajo tha “ky është një realitet që nuk mund të përmbyset”.

“Është jashtëzakonisht e rëndësishme për ne që të kemi lidhje të shëndetshme dhe aktive me qeverinë indiane, popullin indian”, tha ajo, duke theksuar mundësitë për bashkëpunim në sferat ekonomike, politike dhe diplomatike.

“Unë me të vërtetë shpresoj se do të kemi një shans të paktën të takohemi, në mënyrë që zyrtarët indianë të dëgjojnë anën tonë të historisë. Është një histori vuajtjesh, këmbënguljeje, por edhe shprese të jashtëzakonshme për të ardhmen”.

Ajo pohoi se Kosova kurrë nuk ka qenë arsyeja e luftërave apo paqëndrueshmërisë. “Krejt e kundërta. Ne kemi bërë presion për stabilitet”, ka thënë Osmani, përcjell Bota sot.

Ajo vuri në dukje se shumica e aleatëve të Indisë e kanë njohur tashmë Kosovën. Osmani tha se GJND vendosi në favor të pavarësisë së Kosovës, sepse argumenti ligjor ishte në favor të saj, dhe me njohjen se situata atje është e ndryshme nga zonat e tjera si Kashmiri.

“Ne jemi të lirë dhe të pavarur sot dhe me të vërtetë shpresoj se mund të ulemi me qeverinë indiane në mënyrë që të mund të diskutojmë se si mund t’i përmirësojmë marrëdhëniet tona”, ka thënë presidentja e Kosovës.

“Ne po përpiqemi të arrijmë dhe shpresoj se do të kemi një përgjigje pozitive. Unë mendoj se dëgjimi i argumenteve të te tjerëve është më e pakta që dikush duhet të bëjë. Duke dëgjuar anën tonë të historisë, e cila është konfirmuar nga gjykatat ndërkombëtare, ne shpresojmë të jemi në gjendje t’i kërkojmë njohje qeverisë indiane”, tha ajo.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *