Enj. Maj 23rd, 2024

Kosova përjetësisht falënderuese ndaj SHBA-ve, Amerika shpëtoi shqiptarët

By Rtv Arbëria Kor 4, 2021

SHBA shënon sot festën më të madhe kombëtare, 245 vjetorin e pavarësisë, ku me 4 Korrik 1776 shpallën pavarësinë e tyre.

Dita e pavarësisë, 4 korriku është festë kombëtare e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që shënohet në shenjë të kujtimit të nënshkrimit të Deklaratës për pavarësinë nga ana e Kongresit kontinental më 4 korrik të vitit 1776 në Filadelfia, shteti federativ i Pensilvanisë.

Siç dihet, SHBA-të luajnë rol kyç në gjithë botën, janë një nga fuqitë më të mëdha botërore, shkruan “Bota sot”.

Mirëpo, pavarësisht që ata zhvillojnë dhe ndihmojnë vendin e tyre, kontributi i tyre nuk mbaron me aq, miqësia dhe ndihma e jashtëzakonshme për Kosovën e bën këtë vend edhe më të dashur.

Kosova përjetësisht i është falënderuese SHBA-ve për atë se çfarë ka bërë në kohën më të vështirë për vendin dhe vazhdon të bëjë ende.

Duke vazhduar kontributin e tyre, SHBA-të menjëherë pas pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, vendosën zyrtarisht marrëdhëniet diplomatike me Kosovën dhe derisa u bë dhe Ambasada.

Kujtojmë që Kosova e konsideron Shtetet e Bashkuara partnerin e saj më të madh që nga pavarësia e gjerë më tani.

Sot SHBA-të festojnë pavarësinë e tyre mirëpo së bashku me ta feston e gjithë Kosova.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *