Pre. Kor 19th, 2024

Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor: BE mbetet alternativa e vetme për rajonin

By Rtv Arbëria Kor2,2021

Në kuadër të ditës së dytë të Forumit të Prespës për Dialog, në temën “Rivendosja e sinergjisë ndërmjet BE-së dhe SHBA-së ndaj Ballkanit Perëndimor”, që mbahet në Ohër, kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor, kanë theksuar se Bashkimi Evropian pavarësisht zhgënjimit për moscaktimin e datës për fillimin e bisedimeve për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë me Brukselin, mbetet alternativë e vetme për rajonit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në kuadër të ditës së dytë të Forumit të Prespës, në fillim të fjalimit të tij, ka theksuar se Kosova si shtet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, ndan zhgënjimin për moscaktimin e datës për fillimin e bisedimeve, për anëtarësimin e këtyre dy vendeve fqinje në familjen evropiane

Kurti tha se bllokimi i procesit eurointegrues për këto dy vende, paraqet mesazh dekurajues për të gjitha shtetet e rajonit, përfshirë këtu edhe Kosovën, si vend që i është mohuar liberalizimi i vizave edhe një herë, potencoi se kupton këtë zhgënjim. Kurti tha se Evropës i mungon uniteti.

Kryeministri i Kosovës tha se Kosova e refuzon ashpër “Mini Shengenin”, duke theksuar se rajoni duhet t’i kthehet agjendës së Bashkimit Evropian, pasi siç ka nënvizuar ai, kjo iniciativë nuk ka vizion për rajonin.

“Inkurajoj të gjithë t’i kthehemi agjendës së Bashkimit Evropian dhe asaj transatlantike. Pakënaqësia me BE-në, nuk duhet të instrumentalizohet nga vendet të cilat që nuk e duan NATO-n, apo që e mbështesin Federatën e Rusisë”, ka theksuar kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në kudër të forumit në Ohër, ku e pranishme në të njëtin panel diskutimi, ishte edhe kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq.

Bërnabiq: Integrimet evropiane po bëhen një proces i ndërlikuar

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, në kuadër të Forumit të Prespës, integrimet evropiane i ka cilësuar si një proces të ndërlikuar.

“Është një proces i ndërlikuar (integrimi në BE) dhe po bëhet gjithnjë e më i ndërlikuar dhe më i komplikuar çdo ditë. Siç e pamë me këtë edhe me Maqedoninë e Veriut, më duhet ta theksoj këtë. Më nuk bëhet fjalë për vlera evropiane, për përparim në fushat kyçe, ndërsa ato janë sundimi i së drejtës. Tani vendosen çështje bilaterale dhe atë jo çështje bilaterale në kuptim të zakonshëm, por çështje të gjuhës, interpretimit të linguistikës, historia dhe kështu më radhë. Ato janë çështje për të cilat nuk mund të kryeni asnjë ndikim, aspekte të tjera që e komplikojnë integrimin evropian”, ka theksuar Bërnabiq.

Rama: Vendet e Ballkanit perëndimor të bëjnë vetë tregti pa barriera

Ndërkaq Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në kuadër të forumit në fjalë, është shprehur me një fjalor më të ashpër duke nënvizuar se BE-ja nuk është ajo që duhet tu tregojë vendeve të Ballkanit Perëndimor se çka duhet të bëjnë.

Ai këto vlerësime i bëri duke folur për Jo-në e Brukselit për sa i përket caktimit të datës për fillimin e bisedimeve me Bashkimin Evropian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Kryeministri Rama, në forumin e Prespës që mbahet në Ohër, ka insistuar për formimin e Mini-Shengenit ballkanik, duke nënvizuar se Mini-Shengeni nuk do të thotë alternativë për BE-në, por tentativë për t’i dhënë më shumë njerëzve duke përdorur potencialet e të gjithëve në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

“Të falënderojmë Zotin që nga njëra anë Evropa nuk mund të na tregojë ç’të bëjmë në këtë rajon. Nga ana tjetër, ne mund të tregojmë se mund të bëhemi. Jemi mjaftueshëm të mëdhenj. Pse të presim të bëhemi pjesë e BE-së, ku mund të bëjmë vetë tregti pa barriera,…? “, ka theksuar Edi Rama kryeministër i Shqipërisë.

Zaev: BE të ridefinojë rolin e saj

Nga ana tjetër, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është shprehur se Bashkimi Evropian duhet ta ridefinojë rolin e saj, pasi bllokada bullgare për Maqedoninë e Veriut, paraqet mossukses të madh të politikës për zgjerim të Bashkimit Evropian.

“Vendimi për mosmbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare, ishte shumë zhgënjyese për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Ky është një mossukses i madh i politikës për zgjerim të Bashkimit Evropian dhe porosi e keqe për rajonin, se BE-ja nuk e përmbushi premtimin e saj”, ka theksuar në kuadër të Forumit të Prespës, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zaev./REL

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *