Pre. Kor 12th, 2024

Kryeministri Kurti javës në vijim takon kancelaren Merkel në Tiranë

By Rtv Arbëria Sht12,2021

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, pritet që javës në vijim ta takojë kancelaren gjermane Angela Merkel.

Merkel të martën ka paraparë vizitë në Shqipëri, ndërkaq takimi mes saj dhe Kurtit, pritet të zhvillohet në Tiranë në kuadër të kësaj ngjarjeje.

Këtë e ka konfirmuar për median edhe zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu.

”Mundem me e konfirmu që Kryeministri Kurti do të takohet me Kancelaren Merkel gjatë javës së ardhshme në Tiranë”, ka theksuar ai.

Kancelarja gjermane në Tiranë do takohet fillimisht me kryeministrin shqiptar Edi Rama, ku temë e bisedës do të jetnë çështje të politikës ekonomike dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Gjermanisë, por edhe çështje që lidhen me përafrimin me BE-në.

Në bisedimet me krerët e qeverive në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *