Hën. Qer 17th, 2024

Kurti takohet me zëvendëskryeministren dhe ministren e Çështjeve Evropiane të Malit të Zi

By Rtv Arbëria Tet22,2022

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Çështjeve Evropiane të Qeverisë së Malit të Zi, Jovana Marović, të dy pjesëmarrësit në Forumin Ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, që po mbajnë këtë punë në Prishtinë, në margjinat e Forumit.

Në herën e saj të parë në Prishtinë, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Çështjeve Evropiane të Malit të Zi, Jovana Marović u shpreh mirënjohëse për mikpritjen, duke ndryshuar qeveritë e mira fqinjësore dhe dypalëshe ndërmjet Malit të Zi dhe Republikës së Kosovës.

Si një nga vendet e rajonit me të cilin do të ketë interesa të tjera mbi vlerat e përbashkëta dhe orientimin dhe përkushtimin për integrim të plotë evropian, kryeministri Kurti tha se krahason me njëra-tjetrën, duhet të angazhohemi për bashkëpunim edhe më të thellë me njëri-tjetrin. Të tjerat, sidomos në fushën e ekonomisë dhe shkëmbimit tregtar.

Në takim u fol edhe për fillimin e ri të procesit të Berlinit dhe rolit të tij në lidhje me lidhjet e rajonit dhe për rëndësinë e radhës së Republikës së Kosovës dhe të Malit të Zi me botën demokratike në vendosjen e Federatës Ruse pas agresionit. paprovokuar dhe të pajustifikueshëm mbi shtetin e kundërt dhe popullit ukrainas.​

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *