Mar. Mar 5th, 2024

Ky është numri i afganëve që pritet të vijnë sonte në Kosovë

By Rtv Arbëria Gus 29, 2021

Rreth 100 afganë pritet të vijnë sot në Kosovë. Sipas burimeve brenda Qeverisë, ata do të mbërrijnë rreth orës 20:45 në Aeroportin “Adem Jashari”.

Ardhja e tyre është paralajmëruar edhe mbrëmjen e së shtunës, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

Nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe institucionet tjera gjegjëse ende nuk ka diçka zyrtare.

Sipas deklarimeve të mëhershme, në total Kosova pret rreth 2.000 shtetas afganë e ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, pati thënë që qëndrimi i tyre nuk do të jetë i gjatë dhe se do t’u ofrohet mbrojtje në kohëzgjatje prej një viti.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *