Hën. Qer 17th, 2024

Lajçak kërkoi mbështetje në Këshillin e Evropës, për pranimin e Ballkanit Perëndimor në BE

By Rtv Arbëria Sht13,2022

I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka kërkuar nga Komisioni për Çështje Politike dhe Demokraci të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës që të mbështesë të ardhmen evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.“Duke folur sot para Komisionit Politik për Çështjet Politike dhe Demokracinë të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës në mbështetje të së ardhmes evropiane të Ballkanit, theksova se, pavarësisht se sa të mira apo fisnike janë idetë, marrëveshjet apo rezolutat tona, ato nuk do të ketë ndikim pa parlamentarët. Ata mbajnë çelësin e së ardhmes evropiane të vendeve të tyre”, shkroi Lajçak në Twitter.

Gjatë fjalës së tij, siç raporton Ekonomija online, Lajçak tha se është e rëndësishme që premtimet evropiane të bëhen më të prekshme në Ballkanin Perëndimor.

“Kjo duhet të bëjë një ndryshim në jetën e përditshme të njerëzve. Këshilli i Evropës ka një kuti të plotë mjetesh për të ndihmuar”, tha Lajçak.

Ai shprehu shqetësimin se dështimi për të ofruar një perspektivë evropiane për Ballkanin Perëndimor krijon hapësirë ​​për modele më pak demokratike.“Ju, deputetë, keni një rol qendror në atë proces, sepse jeni në kontakt me popullin”, tha Lajçak

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *