Pre. Kor 12th, 2024

“Lajm i mrekullueshëm nga SHBA-ja, afro 250 milionë € investim në sektorin e energjisë për Kosovën”

By Rtv Arbëria Kor1,2022

Ministrja e Ekonomisë, Artan Rizvanolli ka dhënë një lajm të mrekullueshëm nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Bordi i drejtorëve të Korporatës së Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC) kanë aprovuar Programin Kompakt të Kosovës me vlerë prej 236.7 milionë dollarësh – investimi më i madh në sektorin e energjisë të Kosovës, si dhe një gur themel që mundëson tranzicionin tonë energjetik.

Jam falënderuese ndaj ekipeve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Kosovës, krenare me ekipin e Kosovës, si dhe e nderuar që kam udhëhequr këto negociata”, ka shkruar ajo.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *