Enj. Maj 23rd, 2024

NGJARJET E DITËS, E SHTUNË, 16.01.2021

By Rtv Arbëria Jan 16, 2021

Ish-aktivistja e LDK-së Donika Gërvalla i bashkohet Vjosa Osmanit

Ish-aktivistja e LDK-së, Donika Gërvalla, i është bashkuar Vjosa Osmanit dhe do të jetë pjesë e listës së saj për deputete.
Gërvalla ka qenë nënkryetare e LDK-së e degës në Gjermani për periudhën 1993-1997, ndërsa kryetare në periudhën 2015-2018.
Vjosa Osmani bashkë me disa nga anëtarët e Iniciativës së saj do të garojë në listë me Vetëvendosjesn pas zyrtarizimit të marrëveshjes me kryetarin e partisë Albin Kurti.
Donika është e bija e veprimtarit të njohur Jusuf Gërvalla.
Deri më tani me Vjosa Osmanin dihet se do të garojë edhe avokatja Doarsa Kica..

KQZ tregon sa subjekte politike aplikuan për zgjedhejt e 14 shkurtit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se është përmbyllur afati për aplikim të subjekteve politike dhe për dorëzimin e listës së kandidatëve për deputetë që duan të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës, të cilat do të mbahen më 14 shkurt 2021.
Gjatë afatit të vendosur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, 8 janar – 16 janar, kanë dorëzuar aplikimin për çertifikim dhe listën e kandidatëve, gjithsejt: 28 subjekte politike, prej tyre: 21 parti politike; 2 koalicione; dhe 5 iniciativa qytetare. Nuk është paraqitur asnjë kandidat i pavarur.
Numri i përgjithshëm i kandidatëve të këtyre subjekteve politike është 1 079 kandidatë.!

6 të vdekur 418 të shëruar dhe 363 raste me Covid-19!

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së:
418 të shëruar dhe 363 raste me Covid-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 363 raste pozitive.
Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (85, 81, 75 vjeç), Lipjan 1 rast (83 vjeç), Malishevë 1 rast (71 vjeç), Suharekë 1 rast (71 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 55.498 raste nga 206.941 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.405 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 418 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.990 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.103.
Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 109 raste, Podujevë 41 raste, Mitrovicë 28 raste, Vushtrri 17 raste, Gjilan 15 raste, Deçan 14 raste, Prizren 13 raste, Lipjan 12 raste, Pejë 12 raste, Malishevë 11 raste, Suharekë 10 raste, Viti 10 raste, Fushë-Kosovë 9 raste, Gjakovë 9 raste, Rahovec 9 raste, Ferizaj 6 raste, Dragash 5 raste, Junik 5 raste, Kamenicë 5 raste, Istog 4 raste, Klinë 4 raste, Skenderaj 4 raste, Drenas 3 raste, Obiliq 3 raste, Graçanicë 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik, Novobërdë dhe Shtime.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

Kjo është lista e kandidatëve për deputet nga VV për zgjedhjet e 14 shkurtit

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar emrat e kandidatëve për deputetët për zgjedhjet e 14 shkurtit, .
Përmes një postimi në Facebook LVV ka bërë të ditur se gjithsej janë 110 kandidatë për deputet.
Ky është postimi i plotë:
Lista e Referendumit:
1 Albin Kurti
2 Vjosa Osmani Sadriu
3 Glauk Konjufca
4 Vasfije Krasniqi
5 Avni Dehari
6 Albulena Haxhiu
7 Arben Vitia
8 Donika Gërvalla
9 Gani Krasniqi
10 Shqipe Selimi
11 Liburn Aliu
12 Hekuran Murati
13 Armend Muja
14 Arbërie Nagavci
15 Adnan Rrustemi
16 Haxhi Avdyli
17 Fatmire Kollçaku
18 Mimoza Kusari Lila
19 Haki Abazi
20 Ardian Gola
21 Rozeta Hajdari
22 Xhelal Sveçla
23 Saranda Bogujevci
24 Faton Peci
25 Fitore Pacolli
26 Hydajet Hyseni
27 Hysamedin Feraj
28 Jahja Koka
29 Yllza Hoti
30 Hajrulla Çeku
31 Bajram Mavriqi
32 Besim Muzaqi
33 Doarsa Kica Xhelili
34 Fitim Uka
35 Tinka Kurti
36 Fitim Haziri
37 Arbëreshë Hyseni Kryeziu
38 Arbër Rexhaj
39 Dimal Basha
40 Burim Karameta
41 Enver Dugolli
42 Arijeta Rexhepi
43 Valon Ramadani
44 Valdet Januzaj
45 Albana Morina Xharra
46 Agon Batusha
47 Fatmir Humolli
48 Jeta Statovci
49 Alban Hyseni
50 Hysen Durmishi
51 Arta Bajralia
52 Arion Thaqi
53 Ali Tafarshiku
54 Angjelina Krasniqi
55 Artan Abrashi
56 Rrustem Leti
57 Shqipe Metaj Isufi
58 Luan Aliu
59 Labinotë Demi Murtezi
60 Adriana Matoshi
61 Avni Zogjani
62 Mirsad Shkreta
63 Arjeta Fejza
64 Nasuf Bejta
65 Gazmend Gjyshinca
66 Jetmira Vrenezi
67 Nijazi Isaku
68 Drita Millaku
69 Eman Rrahmani
70 Mefail Bajqinovci
71 Hatixhe Hoxha
72 Ekrem Mustafa
73 Fjolla Ujkani
74 Enver Haliti
75 Mentor Arifaj
76 Vendenis Lahu
77 Gegë Lleshi
78 Mimoza Shala
79 Visar Korenica
80 Gresa Bytyqi
81 Halil Thaçi
82 Mirlinda Tishukaj
83 Hysni Mehani
84 Lumnije Mikullovci
85 Milazim Salijaj
86 Bernarda Radoncic
87 Edmond Pruthi
88 Blerim Gashani
89 Liri Loshi
90 Agime Gashaj
91 Adnan Ademi
92 Rreze Duli
93 Xhafer Berisha
94 Albana Gashi
95 Alban Bajrami
96 Leonora Sfarqa
97 Shpejtim Arifi
98 Besnik Zeqiraj
99 Jehona Ferizi
100 Ilir Aliu Kapiti
101 Nazlie Bala
102 Uran Halimi
103 Jeton Lajqi
104 Nita Bakalli Istrefi
105 Abdyl Gashi
106 Driton Hyseni
107 Orges Tafilaj
108 Shenaj Shala
109 Gramos Agusholli
110 Salih Zyba

Këta janë 110 kandidatët e PDK-së për deputetë

Partia Demokratike e Kosovës ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë.
Asaj i prinë Enver Hoxhaj, i pasuar nga Uran Ismaili, Eliza Hoxha e Bedri Hamza,
Memli Krasniqi është i pesti në listë i pasur nga mbesa e Hashim Thaçit.
1 ENVER HOXHAJ
2 URAN ISMAILI
3 ELIZA HOXHA
4 BEDRI HAMZA
5 MEMLI KRASNIQI
6 EVGJENI THAÇI-DRAGUSHA
7 XHAVIT HALITI
8 BAJRUSH XHEMAILI
9 BLERTA DELIU-KODRA
10 ABELARD TAHIRI
11 MËRGIM LUSHTAKU
12 GANIMETE MUSLIU
13 RASHIT ÇALAJ
14 FERAT SHALA
15 ARIANA MUSLIU-SHOSHI
16 RAMIZ KELMENDI
17 ELMI REÇICA
18 BESA ISMAILI-AHMETI
19 SYLEJMAN ÇERKEZI
20 NEZIR ÇOÇAJ
21 VALDETE IDRIZI
22 KUJTIM GASHI
23 KURTAN KAJTAZI
24 LULJETA VESELAJ-GUTAJ
25 RAMË VATAJ
26 RRUSTEM MUSA
27 MEXHIDE MJAKU-TOPALLI
28 HAJDAR BEQA
29 ILIR TAHIRI
30 KRISTINA GASHI-BYTYQI
31 FATON ABDULLAHU
32 ARDIAN KASTRATI
33 FLORETË ZEJNULLAHU
34 ISAK SHABANI
35 SEJDI HOXHA
36 XHEVAHIRE IZMAKU
37 ILIR KURTISHI
38 MENDUH ABAZI
39 DONJETA BYTYQI
40 IMRI ILAZI
41 ARBEN FETOSHI
42 ALBINA LLESHI
43 HYZER RIZANI
44 RRAHMAN JAKUPI
45 GRESË BARALIU
46 GËZIM KRASNIQI
47 SKENDER UKAJ
48 BESA BUÇINCA
49 VALON GRABOVCI
50 FADIL NURA
51 VESA BROJA
52 ISA HAJDARI
53 HISEN BERISHA
54 HYRIJE XHEMAJLAJ-THAQI
55 FADIL BEKA
56 BESIM HALIMI
57 AGIME ROSHAJ
58 ARBEN GECAJ
59 ASLLAN BAJRAMI
60 SHQIPE ZOGU
61 QAZIM QESKA
62 SABEDIN VISHI
63 KOSOVARE MURSELI
64 NAIM MUSLIU
65 KADRI KRYEZIU
66 ARTA NALLBANI
67 SADIK HALITJAHA
68 ISA HAJRIZI
69 SAFETE MALIQI-QORMEMETI
70 PETRIT HAJDARI
71 ARGJENT TASHOLLI
72 JONA ARIFI
73 ABDYL BAJRAMI
74 MEVLEDIN MAZREKU
75 DIANA SHEHU-DEVAJA
76 BETIM ELEZAJ
77 FITIM SELIMI
78 PRANVERA MEROVCI
79 ARBEN DAUTAJ
80 HEVZI XHELILI
81 JETMIRE SKERAJ
82 MUSLI GUCATI
83 BUJAR KUKLECI
84 RAJMONDA KRASNIQI
85 HAKI MORINA
86 MUHAMET GUBETINI
87 FLUTRA HOTI
88 VETON FIRZI
89 FATMIR DUGOLLI
90 LUMTURIJE BYTYQI-HASANI
91 RUZHDI KURTISHAJ
92 KASTRIOT KRASNIQI
93 FLORIDA BAJRAKATRI
94 SHABAN KASTRATI
95 IBRAHIM CEKA
96 MIHANE KODRA-BEKTESHI
97 SEVDI DERNJANI
98 ALI STUBLLA
99 ADELINA GRAINCA
100 BUJAR CAKOLLI
101 FLORIM KRYEZIU
102 ZIJUSH AHMETI
103 SAMI HOXHA
104 AVDULLAH MUSLIU
105 GANI NEZIRI
106 GARIP SAHITI
107 GAZMEND BYTYQI
108 LULZIM ABAZI
109 BEKIM HAXHIU
110 DONJET BISLIMI

Këta janë 60 kandidatët për deputetë të AAK-së
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka dorëzuar në KQZ, listën e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e 14 shkurtit.
Në listë prinë Ramush Haradinaj. Ndërsa, në dhjetëshen e parë janë Shemsedin Dreshaj, Time Kardijaj, Bekë Berisha, Besnik Tahiri, Albena Reshitaj, Pal Lekaj, Rasim Selmanaj, Teuta Haxhiu dhe Haxhi Shala.
Media ka siguruar 60 kandidatët e parë për deputetë të AAK-së, të cilët po ua sjellim më posht”.

LDK-AKR nuk e publikojnë sot listën e kandidatëve për deputetë, e konfirmon ky zyrtar

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca Kosova e Re, nuk do ta publikojnë sot listën e kandidatëve për deputetë të Kuvendit të Kosovës.
Këtë e ka konfirmuar Naim Murseli, këshilltar i kreut të AKR-së Behgjet Pacolli,
Murseli ka thënë se lista LDK-AKR do të publikohet në ditët e ardhshme. Ai nuk do të jetë kandidat për deputet.
“Për dallim nga subjektet tjera politike, lista e LDK-AKR do të bëhet publike në ditët në vijim. Unë nuk do të jam pjesë e listës për deputet (Për ata të cilët po më pyesin).”, ka shkruar Murseli në një postim në Facebook…

Moti
Të dielen parashikohet mot i vranet, me mundesi te reshurave te bores,temperaturat do të levizin nga -12 deri -4 gradë Celsius. Mot me vranesira dhe mundesi per te reshura te shiut në Tiranë, me temperatura nga -2 deri ne 6 gradë celcius.

COVID-19 NË KOSOVË:
Total raste: 55498. Të Shëruar: 48990. Të vdekur: 1405
www.rtvarberia.com Tri kanalet e RTV Arbëria si dhe Radion mund të i ndiqni edhe në www.iptvshqipott.com

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *