Sht. Qer 15th, 2024

Pas daljes nga institucionet janë shpërndarë dhe ngjitur flamuj të rinj, me mbishkrimet “Kjo është Serbia”

By Rtv Arbëria Nën5,2022

Përfaqësuesit politikë dhe institucionalë të serbëve nga veriu i Kosovës kanë vendosur sot që të largohen nga të gjitha institucionet e Kosovës dhe t’i vendosin kushte Prishtinës që gjithçka të kthehet në gjendjen e mëparshme. Takimi në Zveçan ku u mor ky vendim u pasua me vendosjen e flamujve të rinj në gjithë veriun e Kosovës.

Sot pasdite, pak pasi u mor vendimi për largim nga institucionet në Zveçan, u ngjitën postera – Flamujt serbë me mbishkrimin “Kjo është Serbia” në flamuj, dhe gjithnjë e më shumë flamuj janë të varur mbi rrugë, në gazeta, dyqane dhe ndërtesa të tjera.

E njëjta situatë është edhe në pjesën veriore të Mitrovicës, ku kalimtarët e qytetit po shpërndajn flamuj.

Së bashku me mbajtjen e takimit në Zveçan, flamujt e rinj të Serbisë u lanë të ambalazhuar në dyert e shtëpive me ftesë për të vendosur trengjyrëshin në një vend të dukshëm. Ato tashmë janë theksuar përgjatë rrugës dhe në rrugë, si dhe në ndërtesa. /KoSSev/

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *