Mar. Kor 16th, 2024

Plenkoviq: Dy aeroplanë amerikanë F-16 do të mbërrijnë nesër në Zagreb

By Rtv Arbëria Mar15,2022

Në një deklaratë pas takimit të koalicionit, kryeministri Andrej Plenkoviq njoftoi se dy aeroplanë luftarakë amerikanë do të mbërrijnë në Zagreb dhe do të qëndrojnë për disa ditë për të mbështetur sigurinë e Kroacisë.

“Sot vizituam një aeroplanmbajtëse franceze. Biseduam me komandantin e gjithë atij grupi. Janë shtatë anije, përveç francezeve, ka edhe amerikane dhe greke. Qëllimi i qëndrimit të tyre këtu është të marrin pjesë në një operacion të NATO-s të quajtur “Mburoja fisnike”, e cila mbron anëtarët e NATO-s në kufi me Ukrainën. Pas pak minutash, Rafalei do të fluturojë mbi Zagreb së bashku me MIG-at tanë. Ikja e tyre është një mesazh solidariteti dhe sigurie. Kjo është një marrëveshje me presidentin Emmanuel Macron menjëherë të premten pas rrëzimit të dronit në Zagreb”, tha kryeministri Plenkoviq.

“Ne ramë dakord gjithashtu që nesër në Zagreb të mbërrijnë dy aeroplanë F-16 të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilët do të qëndrojnë këtu për disa ditë dhe do të mbështesin sigurinë e Republikës së Kroacisë. Kjo është dëshmi se Kroacia është në komunikim të ngushtë me aleatët e saj”, tha ai.

I pyetur se çfarë do të varet nga sa do të qëndrojë, ai përsëriti se do të kalojnë disa ditë.

“Në këtë moment kanë ardhur me kërkesën tonë dhe në bazë të bashkëpunimit që ekziston me Forcat Ajrore Kroate. Ata janë shumë të vetëdijshëm dhe të shqetësuar për faktin se një dron i tillë fluturoi më shumë se 1000 kilometra dhe ra mbi kryeqytetin e Kroacisë si anëtare e NATO-s dhe BE-së. Ata duan të ndihmojnë dhe se ardhja është shenjë miqësie”, tha Plenkoviq.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *