Mër. Qer 19th, 2024

Thaçi: Kushtetuta e thotë qartë, presidenti e përfaqëson vendin

By Rtv Arbëria Qer11,2020

Për Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, Kushtetuta është e qartë: “Presidenti e përfaqëson vendin në rrafshin e brendshëm dhe atë ndërkombëtar”. Kështu ai tha të enjten, i pytetur se kush do ta udhëheqë dialogun”.

“Dialogun do ta udhëheqin përfaqësuesit legjitimë të Kosovës. Duhet të ketë energji pozitive dhe përkushtim. S’jemi në garë me njëri-tjetrin. Presidenti i vendit e përfaqëson vendin në rrafshin e brendshëm dhe atë ndërkombëtar, gjithçka është e përcaktuar me Kushtetutë. Autoritetet dhe kompetencat janë të qarta dhe mendoj se në asnjë drejtim s’ka asnjë dilemë”, ka thënë Thaçi.

Këtë deklaratë Thaçi e ka bërë teksa u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas homazheve të shtatorja e Zahir Pajazitit për Ditën e Çlirimit të Prishtinës, transmeton KOHA.

Sa i përket vizitës në Prishtinë të përfaqësuesit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, Thaçi ka thënë se rreth takimit me të do të përgjigjet pasi të njoftohet me agjendën dhe prioritetet e tij. Ka shtuar se ende nuk ka marrë ndonjë njoftim zyrtar rreth vizitës së Lajçakut.

“Ende zyrtarisht s’jam i informuar, por do ta shohim agjendën dhe prioritetet që i ka në përkushtimin e tij si përfaqësues i BE-së. Pastaj do të përgjigjem si president i vendit. Por, për neve është me rëndësi që përfaqësuesit ndërkombëtarë që merren me këtë çështje ta trajtojnë Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran”.

Presidenti i vendi megjithatë ka vazhduar të shprehë besim tek çasja e SHBA-së.

“SHBA-ja e ka pasur rolin kryesor në liri pavarësi. Kam besim tek lidershipi i presidentit Trump dhe dinamika dhe energjia e ambasadorit Grenell, të cilat do të shënojnë rezultate efektive”.

Duke tërhequr paralele mes BE-së dhe SHBA-së, Thaçi ka thënë se “s’ka kohë për matje të pulseve apo trajtime seminarike për njohje reciproke, por për vendimmarrje historike”.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *