Mër. Pri 24th, 2024

Zëdhënësi i policisë kroate tregon çka ndodhi gjatë marrjes në pyetje të shoferit, një detaj tërheq vëmendje

By Rtv Arbëria Kor 26, 2021

Shoferi i autobusit të vdekjes që u aksidentua në autostradë afër Slavonski Brod në Kroaci, një shtetas 52 vjeçar i Kosovës, u mor në paraburgim nga policia në Zyrën e Avokatit të Shtetit të Qarkut Slavonski Brod sot pasdite.

Ai pastaj u dërgua para gjykatësit hetues të qarkut. Duke pasur parasysh peshën e krimit dhe se ai nuk është shtetas i Republikës së Kroacisë, është mjaft e sigurt se ai do të dënohet me paraburgim.

Ai pranoi në polici se e zuri gjumi pas timonit, por në prokurori vendosi të mbrohej me heshtje, raporton jutarnji.hr, përcjell Bota sot.

“I dyshuari u mbrojt me heshtje, kështu që ne nuk morëm mbrojtjen e tij. Do të merret një vendim për të kryer një hetim për shkak të një dyshimi të bazuar për kryerjen e një vepre penale dhe do të propozohet një paraburgim, i cili do të vendoset nga gjyqtari hetues nesër në 9 të mëngjesit. Pas marrjes në pyetje, shoferi u kthye në mbikëqyrësin e kujdestarisë”, tha Franjo Kopunić, zëvendës i Avokatit të Shtetit të Qarkut në Slavonski Brod.

Zëdhënësi i Departamentit të Policisë Brod-Posavina, Damir Brezić, konfirmoi për Jutarnji list se shoferi u mor në pyetje nga policia pa avokat, por edhe pa një përkthyes të gjuhës shqipe, “sepse ai e kupton mirë gjuhën kroate”. Ai duhet të marrë një avokat sipas detyrës zyrtare gjatë marrjes në pyetje të mëtejshme në zyrën e prokurorit dhe në gjykatë.

Shoferi shoqërohej nga dy oficerë policie, duart e tij ishin të prangosura, ai kishte një maskë mbrojtëse në fytyrë dhe koka ishte kryesisht e përkulur. Ai kishte gjurmë gjaku në bluzën e tij nga tragjedia e djeshme.

Është gjithashtu e sigurt që shoferi nga Kosova do të gjykohet nga gjyqësori kroat. Kosova nuk do të kërkojë ekstradimin e shoferit.

Në këtë moment, identitetet e tetë të vdekurve janë përcaktuar, dhe dy janë ende duke u përcaktuar.

Është kryer autopsia në trupat e pesë personave. Jutarnji list zbulon se personi më i ri që vdiq ishte 18 vjeçar dhe më i moshuari ishte 65 vjeçar

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *