Mër. Qer 19th, 2024

Ajri i “Xhehennemit” 50 gradë celcius i shkretëtirës afrikane pritet të “pjek”Evropën këtë javë

By Rtv Arbëria Gus1,2021

Temperaturat që thyen rekorde deri në 50 gradë celsius pritet të pjekin Ballkanin, teksa do të përfshihet edhe nga ajri i nxehtë afrikan.

Një ajër përvëlues nga Afrika Veriore do të filloj të përfshijë pjesë të mëdha të Evropës këtë fundjavë – në atë që po përshkruhet si një “valë katastrofike e nxehtësisë”, kështu thuhet nga një meteorolog.

Ngjarja e motit të çuditshëm nga erërat e rralla të sirokos do të sjellë kushte dërrmuese nga shkretëtira e Saharasë mbi Evropën jugore.

Italia pritet të përjetojë shpërthimin e parë të nxehtësisë të dielën para se zona e presionit të lartë të përhapet në juglindje drejt Greqisë, Bullgarisë dhe Turqisë.

Parashikuesit parashohin që merkuri të shpërthejë në 40 gradë Celsius këtë fundjavë para se të ngjitet në 45 gradë Celsius dhe madje edhe 50 gradë celsius deri në fund të javës së ardhshme.

Temperatura më e lartë ndonjëherë në Evropë u regjistrua më 10 korrik të vitit 1977, kur zhiva arriti 48 gradë Celsius në Athinë, Greqi.

Hartat e fundit tregojnë sistemin ekstrem të motit që po shkon drejt Evropës.

Grafikët e temperaturës tregojnë zona të mëdha të Evropës jugore duke marrë një nuancë të errët të kuqe gjatë shtatë ditëve të ardhshme.

Jan Schenk, kreu i The Weather Channel në Gjermani, tha: “Një valë katastrofike e nxehtësisë po shkon drejt Evropës jugore dhe përgatituni për temperatura deri në 50C për javën e ardhshme, rekordi i temperaturës në të gjithë Evropën mund të thyhet.

Aktualisht është në 48 gradë Celsius.

“Çfarë do të ndodhë? Era sirok do të fryjë tepër fortë nga Afrika Veriore në Itali dhe deri në Rumani dhe do ta shtyjë këtë ajër të Saharasë në juglindje të Evropës.

“Dhe në një moment, do të jetë e pamundur të bëhet dallimi midis masave të ndryshme të ajrit dhe pastaj do të jetë aq e nxehtë në Greqi sa është në Sahara dhe pastaj do të përjetojmë nxehtësi të madhe dhe do të shohim që temperaturat të rriten në 43C në 45C dhe në disa zona 50C janë të mundshme. “

Erërat Sirok janë vendas në Afrikën e Veriut dhe Mesdheun.

Met Office i përshkruan erërat e motit si “të nxehta dhe të thata dhe shpesh mbart shumë pluhur”.

Fenomeni ekstrem i motit vjen gjithashtu me rritjen e rrezikut të zjarreve në të gjithë kontinentin.

Ngjarjet katastrofike të motit janë parë në të gjithë Evropën javët e fundit, me zjarre në shkurre në Rusi dhe përmbytje të mëdha në Belgjikë, Gjermani dhe Itali.

Schenk shtoi: “Pranë nxehtësisë, rreziku i zjarreve në pyje gjithashtu do të rritet.

“Rreziku vështirë se mund të jetë më i lartë siç është dhe për këtë arsye ne do të duhet të presim që të ndodhin zjarre në pyje.

“Viti 2021 është tashmë një vit i shënuar me zjarre në pyje, ne tashmë kemi dukshëm më shumë zjarre sesa vitet e fundit. 2.5 herë më shumë. Prandaj kjo ka të ngjarë të vazhdojë. “

Ndryshimi i klimës gjithashtu ka bërë që temperaturat e detit të rriten, me meteorologun që thotë se Mesdheu është rritur deri në tre gradë.

Ai shtoi: “Përveç kësaj, temperatura e ujit në Mesdhe është tashmë shumë e lartë.

“2.5shtë 2.5 deri në 3 gradë mbi mesataren dhe për këtë arsye ka të ngjarë të ketë një sezon të fortë Medicane në vjeshtë, të cilat janë stuhi të ngjashme me stuhitë mbi Mesdhe, të cilat gjithashtu mund të sjellin shumë shi dhe erëra të rënda.

“Uji në Mesdhe është tashmë aq i nxehtë sa në Oqeanin Atlantik, ku zakonisht janë uraganët.

“Prandaj ne po përballemi me një katastrofë të vërtetë javën e ardhshme, vala e të nxehtit do të zgjasë për rreth një javë. Atëherë do të bëhet pak më mirë, por do të mbetet e nxehtë në Evropën juglindore.”

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *