Enj. Kor 18th, 2024

ASK-ja publikon statistikat, mbi gjysmë milion vizitorë pati Kosova vitin e kaluar

By Rtv Arbëria Qer18,2024

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), departamenti për statistikat ekonomike, ka përgatitur publikimin vjetor të statistikave të Hotelerisë për vitin 2023.

Në kuadër të hulumtimit të Hotelerisë dhe Turizmit, në vitin 2023, numri i vizitorëve (vendorë dhe të huaj) ishte 621,486, prej tyre 42,4%, ishin vendorë dhe 57,5% ishin të jashtëm.

“Numri i net-qëndrimeve ishte 1,547,462, prej tyre 51,7% nga vendorët dhe 48,2% nga të huajt.

Numri i vizitorëve dhe net qëndrimeve 2019 – 2022

Në vitin 2023 numri i vizitorëve vendorë është rritur për 61,9% në raport me vitin 2022, netë-qëndrimet e vizitorëve vendorë janë rritur për 199,0%.

“Kemi rritje te vizitorëve të jashtëm për rreth 20,2%, kurse netë-qëndrimet e vizitorëve të jashtëm janë rritur për 37,0% ne raport me vitin 2022″, shkruan në njoftimin zyrtar” thuhet në njoftimin e ASK-së.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *