Enj. Maj 23rd, 2024

Çfarë pritet pas temperaturave të larta? Vjen paralajmërimi i papritur nga metereologu grek

By Rtv Arbëria Gus 13, 2021

Vala e nxehtësisë ka prekur rajonin ditët e fundit duke bërë që temperaturat të regjistrojnë vlera të larta.

Meteorologu grek Klearchos Marousakis ka deklaruar se “fenomene të motit” mund të pasojnë, si ajo që ndodhi në Evropën Perëndimore dhe Qendrore”.

Marousakis u shpreh se kjo është ajo që ndodhi në Evropën Perëndimore dhe qendrore ku temperaturat e larta u pasuan nga reshje të forta shiu.

“Nuk do të ishte surprizë nëse një sekuencë e tillë e fenomeneve të papritura të motit të ndodhin edhe në rajon”, deklaroi ai.

“Ditët që do të pasojnë do të jenë të vështira për vendin tonë pasi temperaturat do të variojnë nga 40 deri në 43 gradë celcius. Ndërsa gjatë natës temperaturat do të jenë mes vlerave 32 deri në 34 gradë në qendrat e mëdha urbane dhe në pjesën tjetër deri në 30 gradë”.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *