Mër. Pri 24th, 2024

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Drejtori kryesor për politikat e NATO-s pati konsultime për mbrojtjen me Maqedoncin

By Rtv Arbëria Shk 26, 2024

Një delegacion amerikan nga Departamenti Amerikan i Mbrojtjes i kryesuar nga Alton Buland, Drejtor kryesor për Politikat Evropiane të NATO-së në Zyrën e Sekretarit të Mbrojtjes, qëndroi të shtunën për një vizitë në Kosovë.

Ai u prit nga ministri Ejup Maqedonci.

Përmes një njoftimi, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes, ka bërë të ditur se Buland pati“konsultime dypalëshe për mbrojtjen” me shefin politik të Mbrojtjes.

Në komunikatë thuhet se qëllimi i kësaj vizite ishte diskutimi i prioriteteve dhe bashkëpunimit dypalësh në aspektin e sigurisë dhe përkrahja për zbatimin e planit 10-vjeçar të FSK-së për transformimin në një forcë mbrojtëse territoriale profesionale, multi-etnike dhe ndërvepruese nga NATO.

Principal Director for European & @NATO Policy Alton Buland co-hosted the U.S.- Kosovo – Bilateral Defense Consultations w/ Kosovan Minister of Defense Ejup Maqedonci. pic.twitter.com/cHtZd5FohS

— Department of Defense (@DeptofDefense) February 26, 2024

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *