Pre. Kor 12th, 2024

Euronews/ Një serb u dënua me 20 vjet: Detyroi gruan dhe vajzën e njërit prej shqiptarëve të ekzekutuar të shikonin vrasjen

By Rtv Arbëria Tet5,2021

Një serb etnik është dënuar me 20 vjet burg në Kosovë pasi është dënuar për krime lufte.

Burri – i identifikuar vetëm me inicialet e tij G.S. – u shpall fajtor për përfshirje në një masakër gjatë luftës në Kosovë.

Gjykata në Prishtinë dëgjoi sesi ushtria serbe, policia dhe forcat paramilitare sulmuan fshatrat Sllovi dhe Terbovc të komunës së Lipjanit në prill 1999.

G.S. u identifikua si një nga trupat paraushtarake që ekzekutuan 12 burra shqiptarë kosovarë në tre raste të veçanta, pasi hynë me forcë në shtëpitë e tyre dhe i larguan gratë dhe fëmijët larg.

Në një rast, ata detyruan gruan dhe vajzën e njërit prej shqiptarëve të ekzekutuar të shikonin vrasjen, dëgjoi gjykata.

Në raste të tjera, ata qëlluan shqiptarë etnikë brenda oborreve të tyre ose ndërsa ata po largoheshin për t’u fshehur në malet aty pranë. G.S. u arrestua më vonë në vitin 2019.

“Me këto krime, ai ka kryer krime lufte kundër popullatës në bashkëpunim me të tjerët,” tha verdikti

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *