Enj. Kor 18th, 2024

Mehaj viziton Akademinë Ushtarake Tokësore në Turqi, takon oficerët nga Kosova

By Rtv Arbëria Sht19,2021

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, në kuadër të vizitës në Turqi, ka qëndruar në Akademinë Ushtarake Tokësore të këtij shteti.

“Përveç kuadrove të forcave turke, qe disa vite, studiojnë edhe kuadrot e oficerëve dhe nënoficerëve të forcave tona tokësore”, është shpehur ai, duke i quajtur ata si ambasadorët më të mirë të Kosovës.

“Për këtë qëllim sot ishim në këtë akademi, ku u prita nga komandanti i saj, gjeneral Gultekin Yarali dhe stafi i tij. Nga afër u njoftova për historikun, misionin, strukturën, kushtet dhe ambientet e studimeve dhe stërvitjeve, si dhe planprogramin mësimor teorik dhe praktik”.

“Më pas u takova edhe me kadetë-studentët tanë që vijojnë studimet aktualisht në këtë akademi. Djemtë dhe vajzat tona, edhe në këtë qendër akademike ushtarake, janë ambasadorët tanë, të cilët me sukseset e tyre na bëjnë krenar gjithmonë”.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *