Sht. Qer 15th, 2024

Phillips për dialogun Kosovë-Serbi: Ky proces është qesharak

By Rtv Arbëria Gus16,2022

Eksperti amerikan, David Phillips ka folur në lidhje me dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai është shprehur se ky është një proces qesharak dhe se qëllimet e tij nuk janë përcaktuar që në fillim.

Tutje, ai tha se qëllimi i qartë i dialohut duhet të jetë njohja reciproke dhe sovraniteti për Kosovën dhe Serbinë.

“Ky proces është qesharak. Që në fillim nuk janë përcaktuar se cilat janë qëllimet e dialogut. Qëllim i qartë duhet të jetë njohja reciproke dhe sovraniteti për Kosovën dhe Serbinë. Nëse Serbia nuk është e përgatitur ta pranojë këtë, është humbje kohe të gërmojmë skajet e marrëveshjeve të vogla”, tha Phillips për Zërin e Amerikës

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *