Hën. Qer 17th, 2024

Rrjeti i Grave të Kosovës falënderon dhe mirëpret rezolutën e LDK-së të dorëzuar sot në Kuvend

By Rtv Arbëria Tet14,2022

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka mirëpritur dhe falënderuar Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) për dërgimin e Rezolutës për parandalimin e veprave penale; ngacmim dhe integritet seksual në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

“Rastet e dhunës me bazë gjinore duhet të trajtohen me prioritet dhe seriozitet të plotë nga institucionet e drejtësisë andaj RrGK mirëpret iniciativat e tilla, të cilat ndihmojnë dhe lehtësojnë proceset nëpër të cilat gratë dhe vajzat kalojnë kur raportojnë dhunën me bazë gjinore, gjegjësisht dhunën seksuale”, thuhet në njoftimin e tyre.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *