Pre. Kor 12th, 2024

Shefi i EULEX-it tregon situatën në pikëkalimet e përbashkëta Kosovë – Serbi

By Rtv Arbëria Pri3,2022

Shefi i EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark, ka njoftuar se, qarkullimi në pikëkalimet e përbashkëta kufitare mes Kosovës dhe Serbisë po vijon pa vonesa dhe pa incidente.

Wigermark ka thënë se situata po monitorohet në gjashtë pikëkalime kufitare, nga njësia e specializuar policore e EULEX-it dhe rezerva e saj e përbërë nga pjesëtarë të Forcës së Xhandarmërisë Evropiane.

“Njësia e Specializuar Policore e EULEX-it dhe Rezerva e saj e përbërë nga pjesëtarë të Forcës së Xhandarmerisë Evropiane janë duke e monitoruar situatën në të gjitha gjashtë Pikëkalimet të Përbashkëta Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që nga orët e para të mëngjesit të sotëm. Qarkullimi është duke vijuar pa ndonjë vonesë të konsiderueshme apo incidente”, ka shkruar ai në Twitter.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *