Enj. Pri 18th, 2024

Shkencëtarët: Epidemia e koronavirusit ishte në Azinë Lindore 20.000 vjet më parë

By Rtv Arbëria Qer 27, 2021

Shkencëtarët kanë zbuluar se epidemia e koronavirusit kishte goditur Azinë Lindore më shumë se 20.000 vjet më parë, shkruan agjencia DPA.

Gjurmët e epidemisë u gjetën në gjenet e banorëve të zonës, thanë ata.

Në 20 vjetët e fundit, ka pasur tri epidemi të mëdha të koronavirusit. Këto janë SARS (Sindroma e Renditjes së Rëndë Akute), e cila u shfaq në Kinë në vitin 2002 dhe vrau më shumë se 800 njerëz, MERS-CoV (Sindroma e Frymëmarrjes së Lindjes së Mesme), e cila vrau më shumë se 850 njerëz dhe SARS-CoV-2, e cila shkaktoi një pandemi COVID-19 e cila deri më tani ka vrarë më shumë se 3.8 milionë njerëz.

Por studimi i ri në evolucionin e gjenomit njerëzor ka zbuluar se një tjetër epidemi e madhe e koronavirusit shpërtheu shumë mijëra vjet më parë.

Profesori Kirill Alexandrov, nga Universiteti i Queensland, ishte pjesë e një ekipi shkencëtarësh nga Universiteti i Arizonës, Universiteti i Kalifornisë, San Francisco dhe Universiteti i Adelaidës.

“Gjenomi modern njerëzor përmban informacion evolucionar që daton dhjetëra mijëra vjet, pasi kur studioni unazat e një peme zbuloni kushtet që ajo ka përjetuar në rritje,” tha ai.

Shkencëtarët përdorën të dhëna nga Projekti 1000 Genomes, katalogu më i madh publik i variacioneve gjenetike njerëzore dhe studiuan ndryshimet në gjenet që kodifikojnë proteinat që ndërveprojnë me virusin SARS-CoV-2.

Ata më pas sintetizuan proteina njerëzore dhe SARS-CoV-2, pa përdorur qeliza të gjalla, dhe treguan se ato bashkëveprojnë drejtpërdrejt dhe se mekanizmi me të cilin koronaviruset përdoren për të sulmuar qelizat ka mbijetuar.

“Shkencëtarët e kompjuterëve në ekip aplikuan analiza evolucionare të të dhënave të gjenomit njerëzor për të zbuluar prova se paraardhësit e njerëzve nga Azia Lindore përjetuan një epidemi të një sëmundjeje të ngjashme me koronavirusin e ngjashme me COVID-19”, tha Alexandrov.

Të anketuarit ishin nga zonat që tani i përkasin Kinës, Japonisë, Mongoli, Koreja e Veriut, Koreja e Jugut dhe Tajvani.

“Me një depërtim më të madh në armiqtë e lashtë virale, ne mund të kuptojmë se si gjenomat e popullatave të ndryshme njerëzore janë përshtatur ndaj viruseve që kohët e fundit janë njohur si nxitës të rëndësishëm të evolucionit njerëzor,” shtoi ai.

“Një rezultat tjetër i rëndësishëm i këtij studimi është aftësia për të identifikuar viruset që shkaktuan epideminë në të kaluarën e largët dhe mund ta shkaktojnë atë në të ardhmen,” tha ai.

“Kjo në thelb na lejon të përpilojmë një listë të viruseve potencialisht të rrezikshme dhe të zhvillojmë diagnostifikim, vaksina dhe ilaçe në rast se kthehen,” përfundoi ai.

Kërkimi u botua në revistën Current Biology.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *