Sht. Qer 15th, 2024

Thaçi: Kërcënimi e ndëshkimi i grevistëve nuk është as i drejtë e as nuk është zgjidhje

By Rtv Arbëria Gus25,2022

Ish zëvendësministri i Arsimit, Jusuf Thaçi ka thënë se Qeveria e Kosovës duhet që sa më parë t’i rrisë pagat në sektorin publik së paku deri në nivelin sa rritja e pagës ta reflektojë rritjen e kostos së jetesës.

Ai në një postim në Facebook, ka theksuar se Qeveria duhet të gjej gjuhë të përbashkët me sindikatat e punëtorëve të sektorit deri në miratimin e ligjit për paga.

Sipas tij, kërcënimi dhe ndëshkimi i grevistëve nuk është i drejtë e as nuk është zgjidhje.

Postimi i plotë:

Kosto e jetesës në Kosovë është rritur ndjeshëm kohëve të fundit.

Prandaj Qeveria e Kosovës duhet që sa më parë t’i rrisë pagat në sektorin publik së paku deri në nivelin sa rritja e pagës ta reflektojë rritjen e kostos së jetesës. Derisa kjo rritje e pagave të bëhet me ligjin përkatës që është në procedurë e sipër, Qeveria duhet të gjej gjuhë të përbashkët me sindikatat e punëtorëve të sektorit publik për të siguruar kompensim shtesë për punëtorët e sektorit publik.

Në rrethanat aktuale, kërcënimi e ndëshkimi i grevistëve nuk është as i drejtë e as nuk është zgjidhje.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *