Hën. Qer 17th, 2024

Vazhdon të bie çmimi i naftës në tregjet ndërkombëtare

By Rtv Arbëria Kor14,2022

Çmimet e naftës ranë sot në tregjet ndërkombëtare në 98 dollarë, teksa tregtarët u fokusuan në mundësinë e një rritje të mprehtë të normës së interesit në SHBA, e cila do të godiste ekonominë dhe kërkesën për naftë.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pas mesditës ishte 1.23 dollarë më e ulët se në momentin e mbylljes së djeshme dhe arriti në 98.34 dollarë. Në tregun amerikan, një fuçi me data dorëzimi në gusht tregtohej me një çmim më të ulët prej 1.41 dollarë, nga 94.89 dollarë.

Në dy javët e fundit, çmimet e naftës janë nën presion nga frika e recesionit, i cili errësoi rënien e eksporteve të naftës së papërpunuar dhe derivateve nga Rusia për shkak të sanksioneve perëndimore dhe ndërprerjeve të furnizimit nga Libia.

Analistët parashikojnë se banka qendrore e SHBA-së do të rrisë normat e interesit me një pikë përqindje të plotë në fund të muajit për të frenuar inflacionin, i cili u hodh në 9.1 për qind në qershor, niveli më i lartë në më shumë se 40 vjet.

Normat më të larta të interesit zakonisht pengojnë aktivitetin ekonomik, gjë që do të nënkuptonte uljen e kërkesës për naftë.

Tregtarët tashmë lexojnë indikacione për këtë trend nga të dhënat se vetëm 18.7 milionë fuçi derivate dorëzohen në SHBA në ditë, të paktën nga qershori 2021.

Rezervat e naftës bruto u rritën në të njëjtën kohë javën e kaluar me 3.3 milionë fuçi për shkak të një raundi të ri të shitjeve të naftës nga rezervat strategjike. Stoqet e benzinës u rritën me 5.3 milionë fuçi.

Importet ditore të naftës së papërpunuar të Kinës ranë në qershor në nivelin e tyre më të ulët që nga korriku 2018 pasi rafinerët parashikonin kufizime të reja për të ulur kërkesën, treguan të mërkurën të dhënat doganore.

Tregtarët do të ndjekin vizitën e presidentit amerikan, Joe Biden në Arabinë Saudite. Biden po udhëton të premten për të marrë pjesë në një samit të vendeve të Gjirit Persik që ai planifikon të thërrasë për të nxjerrë më shumë naftë.

Megjithatë, kapacitetet rezervë të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) janë pothuajse të shteruara pasi shumica e prodhuesve tashmë po prodhojnë me kapacitet maksimal. Nuk është e qartë se sa më shumë naftë mund të hedhë Arabia Saudite në treg në afat të shkurtër.

Në një raport të veçantë, OPEC njoftoi sot se një fuçi e shportës së naftës të anëtarëve të tij ishte 104.41 dollarë të mërkurën, që do të thotë se ishte 2.45 dollarë më e lirë në krahasim me një ditë pune më parë.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *