Die. Kor 21st, 2024

Vuçiq e nis njeriun më besnik drejt Moskës

By Rtv Arbëria Gus19,2022

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë dhe një prej njerëzve më besnik të Aleksandar Vuçiqit, Aleksandar Vulin, do të niset për një vizitë në Moskë javën e ardhshme.

Lidhur me këtë vizitë të Vulin në Moskë, në një intervistë për Zërin e Amerikës ka folur ish-ambasadori amerikan, Michael Kirby.

Kirby ka thënë se Vulin gjithmonë ka qenë i orientuar kah Moska dhe jo drejt Brukselit.

“Nëse ai do të shkonte në një destinacion evropian nga Beogradi, duket se Moska është vendi i parë që do të shkonte zakonisht. Me këtë në mendje, mendoj se Serbia duhet të merret me atë që mendon se do të ndodhë në Ukrainë, sepse narrativa aktuale që del nga Beogradi është shumë pro-ruse”, ka thënë Kirby për Zërin e Amerikës kur është pyetur nëse sheh lidhje mes dialogut të Brukselit dhe udhëtimit të Vulin në Moskë.

Related Post

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *